Blog

Futbolda ayrımcılık iddiaları

UEFA, Almanya ile Macaristan arasındaki ayrımcılık iddialarını araştırıyor

UEFA, Almanya’nın Macaristan ile Allianz Stadı’nda 2-2’lik berabere kalması sırasında meydana gelen olası ayrımcı olayları araştırdığını doğruladı.

Leon Goretzka’nın son ekolayzırı bir Euro’yu kurtardı 2020 son-16 F Grubu’nda dramatik bir final gecesinde Almanların yerini aldı ve Macaristan’ı turnuvadan elendi.

UEFA’dan yapılan açıklamada: UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin (4), bir UEFA Etik ve Disiplin Müfettişi, bir UEFA EURO 2020 grup aşaması maçında Münih Futbol Arenası’nda meydana gelen olası ayrımcı olaylara ilişkin disiplin soruşturması başlatıldı. Almanya ve Macaristan milli takımları (2-2) 23 Haziran 2021.”

 • Euro 2020’nın gökkuşağı bağlantısı

 • Joachim Low, İngiltere toplantısı öncesinde Almanya formunu savunuyor

 • Manuel Neuer’in gökkuşağı kol bandına inceleme düştü

  Bu, Macaristan’ın Portekiz ve Fransa’ya karşı oynanan maçların ardından grup maçlarının üçündeki olayların bir parçası olarak soruşturulduğu anlamına geliyor.

  Açılış maçı sırasında tribünlerde homofobik bir pankart görüldü Portekiz’e mağlup olurken, Macaristan’ın Fransa ile Budapeşte’deki Puskas Arena’da oynanan kura çekimi sırasında maymun tezahüratları da duyuldu.

  Önümüzdeki maçın önünde gökkuşağı bayrağı taşıyan bir saha işgalcisine de müdahale edildi. Çarşamba akşamı Almanya ile Macaristan arasında oynanan maç marşları.

  Taraftar Almanya formasıyla sahaya girdi ve Macaristan milli marşı sırasında bayrağını dalgalandırdı.

  Macaristan oyuncularına doğru koşun, komiserler onlara doğru koşup onları dövdü.

  Protesto UEFA’nın geri çevrilmesinin ardından geldi Münih belediye başkanının, Macaristan’ın LGBTQ karşıtı yasasını protesto etmek için maç öncesinde şehrin stadyumunun gökkuşağı renklerinde aydınlatılması talebi.

  Resim: Sebastian Vettel’in Aston Martin arabası kısa süre önce gökkuşağı renklerini taşıyordu.

  20210601085751

  Vettel, UEFA’yı ‘gökkuşağı’ protestosunun reddi nedeniyle eleştirdi

  Formula One sürücüsü Sebastian Vettel, UEFA’yı Münih stadyumunun Almanya’nın Euro için gökkuşağı renklerinde aydınlatılmasına izin vermediği için eleştirdi 2021 Macaristan maçı.

  UEFA talebi reddetti, Avrupa futbolunun yönetim organının siyasi ve dini açıdan tarafsız bir organizasyon.

  Alman Vettel, Aston Martin arabasıyla Rainbo’yu taşıyan dört kez dünya şampiyonu Geçen hafta sonu Fransa Grand Prix’sinde w renkleri ve Racing Pride logoları, UEFA’nın tutumuna katılmadı.

  “Bunu mazur göstermek için siyasi bir mesaj olduğunu düşünmek yanlış bir yoldur” dedi. Avusturya’nın Red Bull Ring’inde Steiermark Grand Prix’si.

  “Bence kesinlikle kimseye zarar vermiyor ve bence bu, göndermek istedikleri ve izin verilmeyen harika bir mesaj.

  “Bazı kurumların bu tür mesajları yasaklama konusundaki yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerekiyor.”

  Kick It Out ırkçılık raporlaması

  Çevrimiçi Raporlama Formu | Kick It Out

  Kick It Out, futbolun eşitlik ve kapsayıcılık organizasyonudur – futbol, eğitim ve toplum sektörlerinde ayrımcılığa karşı mücadele etmek, kapsayıcı uygulamaları teşvik etmek ve olumlu değişim için kampanyalar yapmak.

  www.kickitout.org