Blog

Süper Lig çöktü: Geride kalan kilit sorular

Premier Lig’in sözde ‘Büyük Altılısı’ önerilen Avrupa Süper Ligi’nden çekilme niyetlerini doğruladı.

Manchester City, Salı akşamı tartışmalı projeden ayrılan ilk takım oldu ve daha sonra Chelsea, Manchester United, Liverpool, Tottenham ve Arsenal izledi.

Destandaki gelişmelerin, United’ın başkan yardımcısı Ed Woodward’ın görevinden ayrıldığının da onaylandığı dikkat çekici bir akşam.

Lig Yöneticileri Derneği kararı memnuniyetle karşıladı. İngiliz kulüplerinin, önerilen ayrılıkçı Avrupa Süper Ligi’nden çekilmesi girişimini “oyunumuzun tarihine ve bütünlüğüne böylesine bariz bir saygısızlıkla, oportünizm tarafından yönlendirilen gizli bir gizli anlaşma” olarak tanımlıyor.

Çarşamba sabahı Atletico Madrid, Inter Milan ve AC Milan da uzaklaştıklarını doğruladı ve sadece Real Madrid, Barcelona ve Juventus’tan ayrıldılar 11 kurucu üye kulüpleri henüz yorum yapılmadı.

Ancak birçok soru cevapsız kaldı. Sky Sports, planın geri tepmesi ve çöküşünün sonuçlarına ve tekliflerden sorumlu olanların hesap verilip verilemeyeceğine bakar …

european super league statement
 • Juve şefi Agnelli, Süper Lig’in devam edemeyeceğini kabul ediyor
 • Tüm Altı Premier Lig kulüpleri Süper Lig’den çekildi
 • ‘Seni hayal kırıklığına uğrattım’ – LFC sahibi Henry, ESL eylemleri için özür diler
 • Arsenal: ‘Bir hata yaptık ve bunun için özür dileriz’

Çökme neden bu kadar çabuk çözüldü?

preview image 2: 26
Liverpool sahibi John W Henry, kulübün hayranlarından Avrupa Süper Ligi’nden çekilme. Twitter: @LFC

Sky Sports News ‘Kaveh Solhekol:

“Bu kadar çabuk çözüldüğünü düşünmemin nedeni, bu sahiplerin sandıkları kadar güçlü olmamaları. Ne isterlerse yapabileceklerini düşünüyorlardı. istediler; mecbur kalırlarsa Premier Lig’den ayrılmak, rakip bir süper lig kurmak ve sonuçları ve bunun İngiliz oyununun geri kalanına ve Avrupa’daki oyunun geri kalanına ne yapacağını umursamıyorlardı.

“Bu ayrılık kulüplerinde bazı insanlarla konuştum ve tekrar tekrar bana fikrini değiştirmelerinin sebebinin herkesin ezici bir şekilde olumsuz küresel tepkisi olduğunu söylediler. . Taraftarlar, oyuncular, menajerler, yöneticiler, UEFA, FIFA, hükümetten. Herkes buna karşıydı. Bana bu yüzden bu kadar çabuk geri adım attıklarını söylüyorlar. ”

Kulüpleri atma tehdidi miydi? yarışmalar hiç uygulanabilir mi?

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular 4: 27
‘Futbol bağımsız bir kurum tarafından yönetilebilir’ – Kaveh Solhekol, altı İngiliz kulübünün önerilen Avrupa Süper Ligi’nden çekilmesi üzerine

Spor hukuku uzmanı Dr Katarina Pijetlovic Sky Sports’a şunları söyledi:

“İçinde kulüplerin yerel müsabakalarda oynamasını yasaklama şartları, evet. Bu hem yasal hem de pratik olarak geçerli bir tehditti. UEFA ve FIFA’nın bunu yapmak için düzenleme yetkisi var. Yönetmeliklerinde ve tüzüklerinde, onların önceden onayları olmadan alternatif bir lig kurulursa yaptırımlar olacaktır.

“Özellikle dahil olmayan kapalı bir ligde Kendini bir yükselme ve küme düşme sistemine dahil etti. Oyuncuların Dünya Kupalarında veya Avrupa Şampiyonalarında oynamasını yasaklamak açısından, bu daha tartışmalı bir konu olurdu. Gerekenden daha ileri götürüleceğini iddia etmek için bir alan var.

“Yasal olarak, oyuncuların kulüplerin yaptıkları üzerinde hiçbir kontrolü olmadığı için orantılı olmayacağı tartışılabilir. Onurlandırmaları gereken sözleşmeleri var. ”

aleksander ceferin

Büyük Altılıyı ayırt edebilir miyiz?

Sky Sports News ‘Kaveh Solhekol:

“Bu üzgün bölümün tamamına baktığınızda, Bence tek iyi haber ilk olarak, gerçek futbol taraftarları söz konusu olduğunda doğru sona ulaştığımız; ve ikincisi, en azından hızlı bir şekilde gerçekleşti çünkü yaptıkları şey, kulüplerinin iyi isimlerini çamurda sürüklemek ve aynı zamanda İngiliz futbolunun iyi adını çamurda sürüklemek oldu.

“Unutmayın, bazı kulüpler bu önerilere baktılar ve hayır teşekkür ettiler – PSG, Bayern Münih ve Borussia Dortmund. Yaptıklarını tek bir İngiliz kulübünün bile yapmaması utanç verici. Bu tekliflere baktılar, pound işaretlerini, euro işaretlerini, dolar işaretlerini gördü ve ‘hadi gidelim’ dedi.

“Şimdi, bu ayrılık kulüplerinden bazılarını ayırt edecektim çünkü düşünüyorum bazıları bu trene son dakikada atladılar. Halka liderleri, hiç kuşkunuz olmasın, Amerikan kulüpleriydi. Manchester United, Liverpool ve Arsenal’i düşünüyorum.

“Chelsea, Manchester City ve Spurs için biraz sempati duyabilirsin – son dakikada katılmaya karar verdiler. çünkü ‘rakiplerimiz bu ligi kuruyor ve bu bizim bir parçası olmamız gereken bir şey. Gelecek bu.’ diye düşündüler. Bir hata yaptıklarını kabul ediyorlar. ”

Bir fikir için yaptırım kulüplerinin gerekçeleri var mı?

european super league reaction a selection of scarves pictured in london of the english soccer premier league teams arsenal, chelsea, liverpool, manchester city, manchester united and tottenham hotspur, who announced in a joint statement they are to join a new european super league. picture date: monday april 19, 2021. 3: 01
Kulüpler Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde spor hukuku uzmanı olan Dr.Katarina Pijetlovic’e göre yerel yarışmalardan atılmak yasal olarak geçerli bir tehditti

Spor hukuku uzmanı Dr Katarina Pijetlovic Sky Sports’a şunları söyledi:

“Ben şüpheliyim politik olarak işe yaramayacağı için olacak. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in bu kulüpleri ‘kollarını açarak’ karşılayan tepkisini gördük. Benim fikrim Avrupa Süper Ligi’nin UEFA’ya hiçbir zaman yasal bir tehdit olmadığı yönünde olsa da, bu açıkçası UEFA’nın da rahatlamasının bir işaretiydi. Avrupa Komisyonu, teklif edilen formatta yapılsaydı, yasal incelemeden asla kurtulamazdı. ”

Sky Sports News ‘Kaveh Solhekol:

“Cezalar konusunda pek çok güçlü duygu var endişeliler. Premier Lig kulüplerindeki bazı insanlar, bence çok zor olacağını düşündüğüm bir puan indirimi görmek istiyor. Premier Lig tablosu kutsaldır … toplam puanlarla uğraşmaya başlamak istemezsiniz – çok zor olurdu.

Bu ülkedeki maç çok büyüktü ve kulüpler söz konusu olduğunda, seslerini kaybettiler. Güçlerinin ve nüfuzlarının bir kısmını kaybettiler – burada ve ayrıca UEFA’da ve Avrupa Kulüpler Birliği’nde yurtdışında [ECA] ve ayrıca FIFA’da.

fans have placed banners outside grounds of the 'big six' in protest at the european super league 4: 02
Gökyüzü sporları Haberler’den Kaveh Solhekol ve Bryan Swanson, altı Premier Lig kulübünün Avrupa Süper Ligi planlarından çekilmesinin olası sonuçlarını özetliyor

“Kısa dönemde, Sanırım ödeyecekleri fiyat 15 diğer Premier Lig kulüpleri şöyle dedi: ‘Bunun arkasındaki bazı kişiler artık Premier Lig’e hoş gelmiyor. Toplantılarımıza hoş gelmiyorsunuz, artık birlikte çalışabileceğimiz insanlar değilsiniz.

“Bu ayrılık kulüplerindeki üst düzey yöneticilerden bazıları kendileri için endişelenecek Kişisel gelecek. Yaptırımlarla ilgili olarak uzun vadede Hükümetin yasasını göreceksiniz.

“Bu, futbolun bu konuda nasıl yönetildiğini gösterdi. ülke düzgün yönetilmiyor. Sanırım şimdi Hükümet harekete geçecek ve gelecekte İngiltere’de futbol oynamaktan sorumlu bağımsız bir düzenleyici görebiliriz. ”

Bu ESL’nin gelecekte yeniden ortaya çıkamayacağı anlamına mı gelir?

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular 0: 055
Kültür, Medya ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Oliver Dowden, Avrupa Süper Ligi’nin çöküşünün taraftarlar için bir zafer olduğunu söylüyor

Sky Sports News ‘ Kaveh Solhekol:

“Avrupa Süper Ligi konuşması 1960 s. Uzun zamandır devam ediyor, ancak iyimser, umarım bunun bir kez ve sonsuza kadar son olduğunu söyleyecektir. Bu öyle bir fiyaskoydu ki kimse bunu tekrar denemeyecek.

 • Premier Lig’in Big Six’e yönelik yaptırımları bölünmesi
 • Nasıl Süper Lig dağıldı: Bir zaman çizelgesi
 • Her şeyin bittiğini düşünüyorlar: Gazeteler ne diyor

“Benim korkum, insanların buna bakıp ‘bu insanların yanlış yaptıklarından öğrenebiliriz. İleride bunu tekrar denersek, hatalarından ders alalım’ diyecekler. Ben değilim 100 Gelecekte birinin bunu tekrar denemeyeceğinden yüzde yüz emin.

“Şunu aklınızda bulundurun: UEFA’nın halihazırda bu kulüplere istenir. Bu kulüpler daha fazla para istediklerini, Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatından onlara daha fazla para vereceklerini söylediler. Daha fazla oyun istediler ve daha fazla oyun alacaklar. ”

Şuradan görüntüleyin: Man Utd: Glazer’dan özür beklemeyin

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular 3 : 13
Gary Neville, Ed Woodward’ın Süper Lig’in görünürdeki çöküşünün ortasında kulübün genel başkan yardımcılığından istifa ettikten sonra ayrılığının kaçınılmaz olduğunu söyledi. planlar

Sky Sports’un Manchester United muhabiri James Cooper:

Camcılardan bir özür gelecek mi?

“Dan beri 2005, Glazers Manchester United’ı devraldığında, bir tane gördük, f rütbe röportajı ve bu şirket içi medyadaydı. Son olarak ekranda görünmediler 16 yıllar, alışkanlık yaratan yaratıklar olarak, muhtemelen olası olmadığını söyleyebilirim.

“Ben de buna karşı çıkardım Liverpool ve Arsenal’in özürlerine bakabileceğinizi söyleyerek, ancak bunların hepsi düştüğünden beri yaptığımız en büyük duyuru, yıl sonunda gelse de Ed Woodward’dan geldi.

“Manchester United taraftarlarının çoğuna istifa etmesi, kulübün yapmak isteyebileceği herhangi bir özürden daha önemlidir. Camcılar, John W Henry kadar hassas değiller. Kirli çamaşırlarını halka açık yerlerde havalandırmayacaklar. Bu onların tarzı değil. Manchester United’dan gelecek tüm açıklamaları gördük. ”

stan kroenke, joel glazer and john w. henry 2: 57
Sky Sports News muhabiri Kaveh Solhekol, önerilen Süper Lig’den çekilen altı Premier Lig kulübünün sahiplerinin ‘İngiliz futbolunu anlamadıklarına’ inanıyor

/ ?

“Futbol departmanının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak, son zamanlarda kulüpte zaten birçok değişiklik oldu. John Murtough, futbol direktörü olarak bir role yükseltildi, Darren Fletcher şeklinde bir teknik direktörün geldiğini gördük ve Nicky Butt’ın ayrılışını gördük. Yani çok fazla değişiklik oldu.

“Bundan geriye kalan soru, bu değişiklikleri aşılayan kişi Ed Woodward, ama şimdi kulüpten ayrılıyor. Yıl sonuna kadar görev süresini görecek. ”

Man City’den görünüm: Kim yaptı karar?

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular
1: 19
Pep Guardiola, Avrupa Süper Ligi’nin planlanan oluşumuna yanıt verdi, kulüplerin yeni turnuvaya katılmasını engellemenin haksızlık olacağını söyleyerek

Sky Sports’un Manchester City muhabiri Ben Ransom:

Man City sahiplerinden bir özür bekleyebilir miyiz?

“Bu en büyük hayal kırıklığı a mong Manchester City taraftarları – Pazar günkü duyurudan bu yana, kulübün sahiplerinden hiçbir şey duymadık. İlk başta neden dahil olduklarına dair bir açıklamamız bile olmadı ve kararı kimin verdiğini bile duymadık.

 • Souness: Taraftarlar Süper Lig ruh satıcısını cezalandıracak
 • Ed Woodward, yıl sonunda Manchester United’dan ayrılacak

“Çok sayıda soru var Man City taraftarları ve kulüpleri tarafından çok incinmiş ve hayal kırıklığına uğramış hissediyorlar. Kendilerini kör hissediyorlar ve karara itiraz eden kulüp, bu duygu gücünü dinledi. Ama gerçek şu ki, kim olduğunu bilmiyoruz henüz karar verdiler. Etihad’ı bekleyen büyük soru bu.

“Muhtemelen bir çeşit uzlaşma olacak çünkü unutmayalım, taraftarlar aşırı olacak Bunun nihayetinde bu kadar çabuk yuvarlandığını rahatlattı. Ancak tepeden bir şey duymadıkları için, başkan Khaldoon Al Mubarak’dan bir açıklama bekliyor olacaklar. ”

06

arsenal owner stan kroenke 1: 44
Arsenal Supporters Trust’tan Tim Payton, kulübün özür dilemesine ve European Super’den çekilmesine rağmen, sahibi Stan Kroenke’nin davranışından mutsuz olduğunu söylüyor. Lig

Şehrin ayrılmasının tek nedeni fan basıncı mıydı?

“Büyük bir rol oynadığını söylemelisiniz – ama aynı zamanda Pep Guardiola’dan geldi. Onunla dün konuştum ve Aston Villa maçı öncesinde yaptığı basın toplantısındaki her soru Avrupa Süper Ligi’nden ayrılma hakkındaydı. Guardiola, Manchester City’nin dönüşümü ile özünde bağlantılı olan çok güçlü bir adam.

“Gelmeden önce bile yönetici olarak Pep’i alma planları vardı. ona başarının temelinin atıldığını ve Salı günü verdiği cevaplardan tamamen hayal kırıklığına uğradığını anlayabilirsiniz.Süper Lig projesi hakkında kendisine hiçbir şey söylenmemişti ve bize sunacak başka bir şeyi yoktu. yöneticinin içinde olması gereken pozisyon.

“Guardiola, sporun bir rekabet unsuruna ihtiyaç duyduğundan bahsetti. Şehir oyuncuları da çıktı ve onaylamadıklarını Twitter’da dile getirdi. Manchester City sahiplerine gelen birçok büyük sesin baskısını hissetmelisiniz ve onlar fark ettiler. ruh halini tamamen yanlış değerlendirmiş. ”

İspanya’dan görünüm: Real Madrid, Süper Lig için ‘ihanete uğramış’ ve ‘savaşmaya devam edecek’ hissediyor

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular 1: 43
İspanyol futbol muhabiri Alvaro Montero’ya göre, Real Madrid hala Avrupa Süper Ligi için mücadele ediyor

İspanyol futbol muhabiri Alvaro Montero, Atletico çekilmelerini onaylamadan önce konuşan:

İlgili İspanyol kulüplerine neler oluyor?

“Barcelona, Atletico Madrid ve Real Madrid’den bir sessizlik var, ancak Real bu rekabeti bir an önce yapmak için savaşmaya devam edeceklerine inanıyor.

“Önümüzdeki yaz çok zor olacak gibi görünüyor, ancak savaşabileceklerine inanıyorlar.

” Belli ki gidiyor gibi görünüyor İngiliz kulüpleri çekildikten sonra çok fazla güç ve çok fazla güç kaybettikleri için son derece zor olmak. ”

european super league reaction a banner left by manchester united fans objecting to the clubs decision to join the european super league, sir matt busby way, manchester. picture date: tuesday april 20, 2021. 3: 14
Kyle Walker ve Ade Oladipo, Avrupa Süper Ligi’nin çöküşünü tartışmak için Erken Santra’ya katıldı

İngiliz kulüplerinin çekilmesine tepki ne oldu?

“Taraftarların tepkisini soracak olursanız, buradaki duygu [the English clubs] futbolun romantik yolu savunduğu için bunu doğru yaptığımıza inanıyoruz.

“Bana kulüpler hakkında sorarsanız, especi Müttefik Real Madrid, Florentino Perez’in başkanı ve Süper Lig’in başkanı olduğu bu altı kulübün imzalanan şeye ihanet ettiği ve Real Madrid ile Florentino Perez’in güvenine ve güvenine ihanet ettiği düşüncesi.

“Yarışmadan 24 hep birlikte imzalamaya karar verdikten saatler sonra ve mümkün olan en kısa sürede başlamasını istediklerini tüm dünyaya açık bir mektup gösterdiler. ”

İtalya’dan görüntü: Juventus en son bırakılacak Süper Lig hayali

süper lig çöktü: geride kalan kilit sorular 1: 39
Sky Italy’den Valentina Fass, orijinalin parçası olan üç İtalyan kulübünü (AC Milan, Inter Milan ve Juventus) tartışıyor 11 Avrupa Süper Ligi üyeleri

İtalya’dan Valentina Fass’ta Sky, AC Milan ve Inter Milan çekilmelerini onaylamadan önce:

İtalyan kulüpleri çekilecek mi?

“Bazı kaynaklar Süper Lig’in artık Inter Milan’ın ilgisini çekmediğini bildirdi ama görevli olmadı

“AC Milan söz konusu olduğunda tamamen farklı bir durum çünkü AC Milan, Juventus ile birlikte bu Süper Lig.

“Yani, Florentino Perez ile birlikte muhtemelen son bırakanlar olacaklar.

“Dün İngiliz takımları Süper Lig’den nasıl çıkılacağını düşünürken, İtalya’daki Ivan Gazidis [AC Milan’s chief executive] sponsorlara Süper Lig’in imzalanmasının ne kadar harika bir şey olduğunu söyleyerek yazıyordu.”

atletico madrid and inter milan follow all six premier league teams in announcing their plans to leave the super league
Resim: Atletico Madrid ve Inter Milan, altı Premier Lig takımını takip ederek planlarını açıkladı. Süper Lig’den ayrılın

İtalya’daki taraftarlar Süper Lig duyurusuna nasıl tepki verdi?

“İtalya’daki tepki İngiltere’dekinden çok farklıydı.

” İtalya’da hayranların ne kadar iyi organize edildiğine dair biraz kıskançlık olduğunu düşünüyorum. ve takımları için nasıl savaştıklarını.

“Taraftarların daha az ilgilendiği için değil, taraftar kitlesinin organizasyonu aynı olmadığı için yapamadılar. Takımlarının Süper Lig’e satıldığını görmekten duydukları tiksintiyi beyan eden tek ses var.

“Çok fazla tepki vardı ama ağırlıklı olarak sosyal medyadaydı. hiçbir şey organize değildi, protesto yoktu ve ses yoktu. ”