Blog

'Ben olmakla etki yaratmak madalyadan daha fazlası demektir'

Lianne Sanderson, sporda LGBT + topluluğunu kutlamaktan neşe ve memnuniyet duyduğunu ve “klavye savaşçıları” tarafından cesaretinin kırılmasını reddettiğini söylüyor.

50 – cap England international, TV ve radyoda giderek daha fazla talep görüyor ve henüz botlarını kesin olarak kapatmamış olmasına rağmen, futbol yayını devam ediyor Yeni izleyicilerle profilini yükselten fırsatları sunmak.

Sayısız kariyer hedefinin yanı sıra Arsenal, Juventus ve Lionesses ile onurlandırılmasına yardımcı olan aynı enerji ve coşkuyu da getiren Sanderson, kendinden emin hissetti Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nin öncüsü olan ABD’deki Women’s Professional Soccer’da oynadığı günlerinden beri halka açık bir yerde olmak 255 s.

Uzun zamandır toplum genelinde daha fazla eşitliğin savunucusu olarak Spor kategorisindeki adaylar arasında 333 LGBT + kadınların başarılarını ve aktivizmlerini takdir eden DIVA Ödülleri. Kazananlar, Lezbiyen Görünürlük Haftası’nın bir parçası olarak Perşembe günü açıklanacak.

Sky’s Women ve LGBT + ağları tarafından düzenlenen bir LVW panel etkinliğinde konuşan Sanderson, katılım konusunda farkındalığın artırılmasının farklı seslerin elde edilmesini sağlamak için gerekli olmaya devam ettiğini söylüyor.

“İnsanlar sıklıkla ‘buna neden hala ihtiyacımız var? Gey veya heteroseksüel olman gerçekten umurumda değil’ derler – ama yine de umursayanlar var.”

“Benim gibi insanların halkın gözünde görünür olması ve doğru olanı savunması önemlidir. Topluluğum için her zaman yapacağım şey bu.

“Bu tür haftalar, Rainbow Laces, tüm kampanyalar – bence gerçekten iyi. Hala gidecek uzun bir yolumuz var, ancak bulunduğumuz yer için de kutlama yapmalıyız.

“Kadın futbolu yükselişte, orada daha fazla görünürlük var ve gökkuşağı kol bandını takan kaptanları görünce beni mutlu ediyor. Uzun süre devam etsin ve ben olduğum gibi açık sözlü olmaya devam edeceğim. ”

'ben olmakla etki yaratmak madalyadan daha fazlası demektir' 1: 01
Sanderson farkındalık yarattığını söylüyor Lezbiyen Görünürlük Haftası gibi etkinlikler aracılığıyla öz, spora dahil olmak için önemlidir

Sanderson kısa süre önce sosyal medyada aldığı homofobik ve kadın düşmanı taciz örnekleri yayınladı, ve bu hafta sonu futbolda kuruluşların ve kulüplerin platformları boykot edeceği yaklaşan boykotun “kaçınılmaz” olduğuna inanıyor.

“Kilitleme sırasında, klavye savaşçıları bilgisayarlarının daha da arkasına geçmiş gibi görünüyor.” anlatılan Sky Sports News .

“Geçen hafta kendim bile istismara uğradım ve o hesap hala orada.

” İnsanlar unutur çünkü biz halkın gözündeyiz, ama biz hala insanız. ‘Sadece görmezden gelin, bakmayın’ diyebilirler – ama bir kez bir şey gördüğünüzde, onu göremezsiniz. ”

Harekete geçmeyi ve gösteriyi umuyor Dayanışma, sosyal medya şirketlerinde bir etki yaratıyor. “Görünüşe göre, finans söz konusu olduğunda ceplerinde insanları incitiyorsan, bunu yapmanın tek yolu bu.

” Bakın Süper Lig. Futbol, taraftarlar ve uzmanlar sayesinde iki gün içinde bunu ortadan kaldırmayı başardı.

“Futbolcular için sevdiğimiz oyunu oynamak zorunda kalsınlar ve onlar da istismara uğradılar. bunu yapmak kesinlikle şok edici. Umarım bu bir değişiklik yapabilir – ancak konuşmanın devam etmesi gerekiyor. ”

Mesajlar ve medya

Sanderson, cinselliğinden hiçbir zaman etkilenmediği için minnettar olduğunu söylüyor. Her zaman arkadaşları ve ailesi tarafından desteklendiğini hissetti. LGBT + olmakla mücadele eden başkalarıyla – kadın oyunları da dahil olmak üzere – konuştuktan sonra, kendisinin otantik ve özür dilemeyen bir şekilde olmaya kararlıdır.

“Yapmıyorsun Ne kadar etkili olduğunuzu anlayın ve bunu bir kazanç olarak görüyorum, “diyor.

” Çocuklardan ve ebeveynlerden aldığım mektuplar ve mesajlar – bu harika. Aslında yardım edebileceğiniz kişi sayısını görebilirsiniz.

'ben olmakla etki yaratmak madalyadan daha fazlası demektir'

Hala gidecek çok yolumuz var, ancak bulunduğumuz yer için de kutlama yapmalıyız.

“Daha fazla oyuncu çıkmasını diliyorum, bu beni bir kişi olarak daha güçlü yapmasın diye değil, çünkü bu ağırlığı omuzlarında taşımak, yapılacak en kolay şey değil.

“Bunu yapmak zorunda olmadığım için şanslıyım ama beş yaşından beri eşcinsel olduklarını bilen arkadaşlarım var ve bunu tüm yaşamları boyunca taşıdılar. Hikayelerini duymak – ve bazılarının intihar düşünceleri ya da depresyonu vardı – sadece bunun çok büyük bir fark yarattığını düşünüyorum.

“Konuşup insanlara yardım edebileceğim bir platforma sahip olduğum için mutluyum. Sadece görünür olmakla ve kendin olmakla yaratabileceğin etkiyi gördüm. Bununla birlikte olumsuzluk da geliyor ama ben buna sarılmıyorum – eğer insanlar benim hakkımda bir fikir sahibi olmak istiyorsa, bu onlara bağlı.

“Ama bir kişiye yardım edebilirsem, o zaman işimi yaptım. Futbolcu olmanın fazlasıyla yeterli olduğunu düşünmüştüm ama şimdi anlıyorum, oynamadan ve insanların hayatlarında ne kadar etkiye sahip olabileceğimi gördükten sonra, bunun benim için madalya veya kupa kazanmaktan çok daha fazla şey ifade ettiğini anlıyorum. Böyle olacağını hiç düşünmemiştim. ”

england's lianne sanderson during the fifa 2015 women's world cup. 1: 24
‘daki kadın maçında Dörtlü kazanan Sanderson , aynı zamanda LGBT + olan genç kadın sporcular için tavsiyelerini aktarır

Sanderson, profesyonel erkek futbolcular üzerindeki yoğun baskı ve odaklanmanın, gey veya biseksüel olan herkes için halka açık bir şekilde ortaya çıkma olasılığını nasıl göz korkutucu hale getirdiğini takdir ediyor. Robbie Rogers ve Thomas Hitzlsperger, İngiltere’de oynadıkları gerçeğini paylaşmış olsalar da, Birleşik Krallık’taki erkeklerin profesyonel maçındaki hiçbir oyuncu bir lig kulübüyle sözleşme imzalamışken henüz bunu yapmadı.

” Birincisi, bu her zaman bir konuşma konusu olacak, “diyor Sanderson.

” Çıkan ilk erkek oyuncu, çok fazla medyanın ilgisini çekecek – işte böyle – ama aynı zamanda daha fazla insanın takip edebileceği bir ortam da yaratabilir. Eğitim anahtardır. ”

'ben olmakla etki yaratmak madalyadan daha fazlası demektir' 5: 05
Yapımcılığını Sanderson, arkadaşları ve ailesinin yer aldığı ilham verici ‘Gündem’ filmini izleyin 2015 yardım kuruluşu Sport Allies tarafından ve Londra Film Okulu

Bir sonraki Erkekler Dünya Kupası geç saatlerde yapılacak 2022 Katar’da eşcinselliğin yasa dışı olduğu kesin önümüzdeki aylarda LGBT + ‘nın futbola dahil edilmesi konusunda daha da fazla tartışma konusu olacak. Sanderson, Körfez eyaletini üç kez ziyaret etti ve deneyimlerini Sky panel etkinliğinde paylaştı.

“Oraya gidip çalışma fırsatım oldu. Oraya gidip korkarsam o zaman ilk uçağa binerdim ”dedi.

” Halife stadını tamamen kadınlardan oluşan bir kamp için açtılar – daha önce hiç yapılmamıştı. kızlar kamera önünde olmak istemediler çünkü ebeveynleri futbolda olacaklarını bile bilmiyorlardı. Ama hepsinin harika hikayeleri vardı.

“Çok fazla olumsuzluk var Katar Dünya Kupası etrafında ve nedenini tamamen anlıyorum. Ama orada yapabildiğim iş, bence bir fark yarattı. Açıkçası, orada en iyi deneyimlerden birini yaşadığımı söyleyebilirim – memnuniyetle karşılandığımı hissettim – tabii ki kurallarının değişmesini istesem de.

“Umarım benim gibi birini görmek, iyi olduğumu görmek ve benim kim olduğum için sorun değil … Kültürlerine kendim kadar saygılıyım Katar veya Dubai gibi ülkelerde bir erkek ve bir kadın bile herkesin önünde birbirlerini öpemez ve el ele tutuşamaz. Ama kim olduğunla algıyı değiştirebilirsin. ”

Mükemmel bir dünya olmaktan çok uzak, ama Sanderson’ın iyimser, yürekli dünya görüşünü her stüdyoya ve her duruma alacağını garanti edebilirsin. Görünürlükten daha fazlası, yaşama sevinci. “İnsanların söylediklerimizle baskı altında değil, güçlenmiş hissetmelerini istiyorum. Bence iyi bir noktadayız.”

Lezbiyen Görünürlük Haftası, Nisan Pazartesi’den itibaren 26, 2 Mayıs Pazar gününe kadar.

Sky Sports, Stonewall’un Rainbow Laces kampanyası. LGBT + veya bir müttefik olma hikayeniz, herkesin oyununu spor yapmaya yardımcı olabilir. Daha fazla tartışmak için lütfen buradan bizimle iletişime geçin.