Blog

Acele Avrupa için: Kim Ne İstiyor ve Oyunlarda Kalmak

Avrupa Süper Ligi iptal edildi, ancak Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi veya Yepyeni Avrupa Konferans Ligi’ne katılmaya hak kazanmak için yarış oldukça önemli.

Eleme nasıl işliyor – ve Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, FA Kupası ve Carabao Kupası kazananları, Premier Lig aracılığıyla uygunluk peşinde koşan kişiler için bir fark yaratıyor.

Biraz karmaşık ama unutmayın UEFA müsabakalarında en çok İngiliz takımı sayısı yedi …

Şampiyonlar Ligi elemeleri

Premier Lig’deki ilk dört takım Şampiyonlar Ligi’nin grup aşamalarına katılmaya hak kazanır.

Şampiyonlar Ligi’ni veya Avrupa Ligi’ni kazanmak ayrıca grup aşamalarında bir yeri garanti eder.

Beş adede kadar İngiliz takımı, bu yöntemlerin her ikisiyle de Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanabilir, ancak Manchester United Avrupa Ligi’ni kazanır ve ilk dörde girerse, kalifikasyonları Şampiyonlar Ligi için lig pozisyonları başka bir takıma devredilmez .

  • Premier Lig tablosu
  • Şampiyonlar Ligi haberleri ve fikstürleri
  • Avrupa Ligi fikstürleri ve haberleri

the race for the top four

Resim: İlk dörde girme yarışı

Dördüncülük şu anda Şampiyonlar Ligi’nde yer almayı garantiliyor …

Orada dördüncü sırada yer alan bitiricinin Şampiyonlar Ligi futbolunu görmezden geldiği anlamına gelir.

Chelsea ilk 4’ün dışında bitirip Şampiyonlar Ligi’ni kazansaydı olurdu ve Arsenal ilk dörde girdi ve Avrupa Ligi’ni kazandı.

Ancak Arsenal’in Avrupa Ligi’nde yarı finalde Villarreal’e ayrılması, ilk dördün Şampiyonlar Ligi’nde yer alacağına dair güvence verdiğini gösteriyor.

Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi uygunluğu

İngiliz kulüpleri için sadece iki Avrupa Ligi noktası bulunmaktadır. Biri Premier Lig’de beşinci bitiren takıma gider, ikincisi FA Kupası’nı kazanan tarafa gider .

Ve Şampiyonlar Ligi ve ayrıca Avrupa Ligi, Avrupa Konferans Ligi önümüzdeki yıl başlıyor .

Avrupa Konferans Ligi’nin arkasındaki fikir, daha fazla kulübe, özellikle diğer iki UEFA müsabakasına katılmak için mücadele eden ülkelerden taraflar olmak üzere Avrupa futbolunu tatmak olacaktır. Ama kapma İngilizce kulüpleri için de bir yer var.

Carabao Kupası’nın galibi , Avrupa Konferans Ligi play-off turuna katılmaya hak kazandı. Ancak Manchester City kupayı yükselttikten sonra – Şampiyonlar Ligi eleme noktasında bir yer edindikten sonra – onların yeri UEFA müsabakasına katılmaya hak kazanmamış bir sonraki en yüksek dereceli Premier Lig tarafına geçecek.

sergio aguero and fernandinho celebrate with the trophy after winning the carabao cup (ap)

Resim : Sergio Aguero ve Fernandinho, Carabao Kupasını kazandıktan sonra kupa ile kutlama yapar

Bu arada Chelsea, FA Cup finalinde Leicester ile karşı karşıya ve bu iki taraf da Premier Lig’de ilk dörde giriyor. Orada kalırlarsa, Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanacaklar, yani FA Kupası’nı kazanmak için Avrupa Ligi eleme puanı, bir UEFA müsabakasına katılmaya hak kazanmamış bir sonraki en yüksek dereceli Premier Lig tarafına geçecek.

Chelsea ve Leicester’ın ilk beşte kalması veya Thomas Tuchel’in takımının Şampiyonlar Ligi’ni kaldırmaya devam etmesi koşuluyla, Premier Lig’in yedinci sıradaki kadrosu önümüzdeki yıl Avrupa Konferans Ligi’ne katılmaya hak kazanacak .

Takıma göre kulüp – Avrupa için neye hak kazanmak için kimin ihtiyacı var

Man Town – 83 puan, 36 oyunlar

Kalan maçlar : Brighton (off ), Everton (ev ), Chelsea (Şampiyonlar Ligi finali)

Premier Lig şampiyonu olma şerefine, City gelecek yıl Şampiyonlar Ligi’nde olacak – ve doğal olarak, bu sezon ödülü yine de Mayıs’ta kazanabilirler finali .

Man Utd – 70 puan, 36 oyunlar

Kalan oyunlar: Fulham (ev ), Wolves (kapalı ), Villarreal (Avrupa Ligi finali )

Manchester United’ın Aston Villa’daki galibiyeti ve West Ham’ın gelecekteki Pazar günkü yenilgisiyle birleştiğinde, United’ın bitireceği kesin. Leicester’a indirilmeden önce ilk dörtte.

Her halükarda Avrupa Ligi üzerinden Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanabilirlerdi – United Mayıs’ta finalde 25.

Bu arada, Leicester potansiyel olarak ulaşıyor 72 ve Chelsea 70, United’ın yine de en az bir galibiyete ihtiyacı var. ikinci bitirme kesin.

Leicester – 65 puan, 36 maçlar

Kalan maçlar : Chelsea (deplasmanda ), Tottenham (ana sayfa )

Leicester, FA Cup’ı kazandıktan sonra önümüzdeki yıl Avrupa futbolu oynayacağı kesin.

Peki önümüzdeki sezon hangi Avrupa yarışmasında oynayacaklar ?

Leicester’ın çok değişmiş bir Manchester United’a karşı kazandığı galibiyet onları Şampiyonlar Ligi elemelerine dokunaklı bir mesafeye getirdi – ligde altta kalan takımlar ne olursa olsun kalan iki maçtan sadece dört puan yeterli olacak tablo performansı . Bununla birlikte, Leicester’in United’a karşı galibiyeti, hala üstlerinde bitirebilecek takımların sayısını üçe düşürdü – Spurs’un bunu başarması artık mümkün değil.

Chelsea – 64 puan, 36 oyunlar

Kalan oyunlar: Leicester (ev ), Aston Villa (deplasmanda ), Man City (Şampiyonlar Ligi finali)

Chelsea’nin bu haftanın başında Avrupa’ya üç yolu vardı: FA Kupası, lig sıralama ve Şampiyonlar Ligi finali. Ancak bu sayı, FA Cup’ın Leicester’a son yenilgisinden sonra ikiye indirildi.

Ve Arsenal’e yaptıkları şok ev mağlubiyetinden sonra, Chelsea hala Premier Lig maçlarından altı puana ihtiyaç duyuyor – Leicester ev ve Aston Villa kapalı – ilk dörde bir bitirmeyi garantilemek için.

Chelsea yılı hala ile bitirebilir Leicester’ın ulaşabileceği puanlar 72. Ancak her iki takım da bir sonraki hafta ligde oynadıkları için bu sayılara ulaşamıyor ve üst tarafın hemen dışındaki taraflara kapıyı açık bırakıyor .

  • Chelsea fikstürleri

Ancak Thomas Tuchel’in takımı, bu yıl yarışmayı tamamen kazanarak gelecek yılın Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanabilir – eğer duymadıysanız Chelsea, Mayıs’taki finalde Man City ile karşı karşıya 29.

Liverpool – 60 puan, 35 maçlar

Kalan oyunlar: West Brom ( uzakta ), Burnley (uzakta), Crystal Palace (ev )

İlk dörde ulaşmak için hala yapılması gereken işler var ama Liverpool şu anda sadece Manchester United’daki 4-2 galibiyetlerinin ardından Chelsea’nin dört puan gerisinde ve altı Leicester’ı destekledi – ancak her ikisinde de bir oyun var.

Old Trafford’daki başarıdan sonra Sky Sports’tan Jamie Carragher, “Bu Liverpool için büyük bir kazanç” dedi. “Şampiyonlar Ligi pozisyonları artık tamamen onların ellerinde . Daha yapılacak çok iş var ama artık Leicester ve Stamford Bridge’de epey sinir olacak.”

Kağıt üzerinde, Liverpool’un kalan fikstürleri davetkar görünüyor. Belki daha kritik olarak, Leicester ve Chelsea, birbirleriyle oynadıkları takdirde bir sonraki Premier Lig maçında puan düşüreceklerdir. Yani Chelsea ve Leicester sezonu 66 puan – bu Liverpool’un ulaşabileceği maksimum değerdir .

Ama eğer Liverpool kalan tüm oyunlarını kazanırsa o zaman kazanacak otomatik olarak ilk dörde gireceklerini takip eder. Geriye kalan bir senaryo, Chelsea’nin her iki maçını da kazanarak bitirebileceği 70 Chelsea’deki bir yenilginin ardından Leicester, yıl sonu için son gün Tottenham’ı yenebilirken . Durum buysa, Liverpool, finaldeki üç maçını da kazandıklarını varsayarsak, Leicester ile aynı seviyeyi bitirirdi. Ortaya çıkan şey buysa, dördüncü için mücadele hedef farkı ile belirlenebilir. Şu anda Liverpool’un gol farkı + 20 ve Leicester’ın + 20.

  • Liverpool armatürleri

Beşincilik, Liverpool’u Avrupa Ligi’ne gönderecekken, Kırmızılar da şampiyonluk mücadelesi veriyor. Avrupa Konferans Ligi, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi için kalifiye olmayan taraflar arasında geri kalanın en iyisini tamamlarsa.

West Ham – 58 puan, 35 eşleşmeler

Kalan maçlar : Brighton (deplasmanda ), West Brom (deplasmanda ), Southampton (iç saha )

Arsenal’in galibiyetinin ardından Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanmak için gerçek çekişmeye geri döndü Chelsea’de mi?

Evet ancak David Moyes’in tarafının ilk dörde ulaşmak istiyorsa yapacak çok işi var: Londra’daki rakiplerinde ellerinde bir maç olmasına rağmen, West Ham altı Chelsea’nin arkasındaki puan.

West Ham, Leicester’ı üç maçla desteklemeye devam ediyor – yani, üç maçtan sadece üç galibiyet onlara Brendan Rodgers’ın tarafını geçme şansı vermek için yeterli olacak.

West Ham, Tottenham ve Everton’un ardında, Hammers’ın aynı sayıda maç oynamasından iki puan çekiniyor .

Yukarıda olduğu gibi, Arsenal’in Avrupa Ligi’nden çıkması, Hammers’ın tamamlama kabusu senaryosundan kaçınacağı, ancak Şampiyonlar Ligi’ni kaçıracağı anlamına geliyor – hem Chelsea hem de Arsenal ilk dördü bitirip sırasıyla Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ni kazandı.

Ayrıca, Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi için kalifiye olmayan taraflar arasında geri kalanı en iyi şekilde bitirirlerse, Avrupa Konferans Ligi’nde yer almak için çekişmeye devam ederler.

Tottenham – 56 faktörler, 35 eşleşmeler

Kalan oyunlar: Wolves (ev ), Aston Villa (ev ), Leicester (off )

Leeds’teki yenilgi, Tottenham’ın ilk dörtte sekiz puan çekingen kaldığını gösterir. sadece üç maç kaldı. Yani Chelsea Arsenal’i yenmiş olsaydı, sadece 3 galibiyet elde edecek, Şampiyonlar Ligi’ne katılma umutları çoktan sona erecekti.

  • Tottenham armatürleri

Daha gerçekçi bir şekilde, Tottenham, Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanmak için çekişme içindedir – en iyi şekilde bitirmeleri halinde Avrupa Konferans Ligi ile birlikte geri kalan taraflardan biri Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanamadı.

Tottenham’ın gol farkını da belirtmekte fayda var – artı 20 – Everton’dan çok üstün – ayrıca 4 – Carlo Ancelotti’nin takımına göre fazladan bir puan olarak sayılıyor.

Everton – 56 puan, 35 maçlar

Kalıcı oyunlar: Sheffield United (ev ), Wolves (ev ), Man City (kapalı )

Hafta ortalarında hafta başlarına ve hayal kırıklığı yaratmalarına rağmen Villa, Everton’ın Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı için hala matematiksel bir şansı var – kalan üç maçın hepsini kazanırlarsa, sezonu tarihinde bitirirlerdi. puan, şu anda dördüncü sıradaki Chelsea’nin elinde. Ancak Everton’ın Chelsea gibi çoğu kulüpte hala bir maça sahip olduğu kabul edilse bile, bu açıkça son derece olası olmayan bir sonuçtur.

Yani Everton’ın daha gerçekçi hayali, Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanmak gibi görünüyor. Villa’daki beraberlik bir miktar gerilemeye neden olurken, Pazar günü West Ham’daki galibiyet, Everton’un şu anda Hammers’ın iki puan gerisinde kaldığını ve sıradaki iki maçın geleceğini gösteriyor.

Arsenal – 55 puan, 36 oyunlar

Oyunlarda kalma: Crystal Palace (uzakta), Brighton (house )

Arsenal şu anda matematiksel olarak en iyi dördü oluşturamıyor ve Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansı en yüksek Yarı finalde Villarreal’den Avrupa Ligi’nden elenirse, yangın söndürüldü.

Avrupa Ligi’ne ve hatta Avrupa Konferans Ligi’ne ulaşmak için yeterli puanı toplamak hala olası görünmüyor ve kulübün ilk kez Avrupa futbolu olmaması

yıl. Ancak Chelsea’deki galibiyetlerini Palace ve Brighton’a karşı kazandıkları galibiyetle takip etselerdi Arsenal sezonu 64 puan – bu yeterli ol.

Leeds – 36 puan, 36 maçlar

Kalan oyunlar : Southampton (deplasmanda ), West Brom (ev )

Leeds’in sezonu beşinci sırada bitirmesi matematiksel olarak hala mümkün, ancak bir bu sonucun gerçekleşmesi için son derece olası olmayan sonuçlar kümesi .

Bununla birlikte, Leeds’in son zamanlardaki mükemmel formunu ve kalan rakiplerin lig sıralamasını ödüllendirdi, son 3 maçından iki galibiyet daha olası değil, bu durumda Leeds kampanyayı 59 puan – ve hak kazanma şansı Avrupa için.